“Existuje iba jeden úspech. Žiť svoj život podľa seba.” Christopher Darlington Morley

Prišla ku nám návšteva .... Mikuláš :)


U Vás už bol ? U nás do školy už zablúdil :))) Úplne náhodou sa tu zastavil :) Zjavne tie naše detičky poslúchali :)


Teraz vážne ako také mini prekvapenie sme pre prvý stupeň na našej škole zorganizovali príchod Mikuláša. Deti o ničom nevedeli :) a prišlo to pre nich ako blesk z jasného neba :))) Ako pomocníkov si priniesol žiakov z vyšších ročníkov :)
Mali ste vidieť tu eufóriu radosti, šťastia, sami úsmev, pohodu a všade bolo počuť smiech ...


Piesne, básničky, riekanky, vtipy ... a všetko možne :) no hlavne radosť vládla v celom školskom klube :) Musím poďakovať Mikulášovi aj ja :) Pretože som zjavne poslúchala a dostala darček :) 
A okrem toho sme sa niečo dozvedeli aj o tom Kto to vlastne ten Mikuláš bol ? Narodil sa v maloázijskom gréckom meste Patara v rímskej provincií Lycii, dnes pri tureckom meste Demre, kde až do roku 1922 žili ortodoxní Gréci. Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny manželom Epifaniovi a Ioanne. 

V mladosti sa podujal na cestu do Jeruzalema, kde si pozrel zvyšky Kristovho kríža a Kristov hrob. Podľa legendy Mikuláš študoval v Alexandrii, pričom cestou z Alexandrie do Myry (grécke mesto v Mikulášovej rodnej Lýkii) údajne zachránil muža, ktorý padol cez palubu. Keď potom loď dorazila do Myry, v meste vyberali nového biskupa, nakoľko predošlý zomrel. Chceli vybrať "muža, ktorý víťazí" (po grécky νίκη, Niki=víťazstvo). Keď sa to dopočul človek, ktorého Mikuláš zachránil, navrhol, aby bol za biskupa vybraný obetavý Nikolaos, ktorý nosí aj meno víťaza (νίκη, niki=víťazstvo, λαός, laos=ľud).

Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní počas vlády Diokleciána. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom, no ani on neunikol prenasledovaniu, bol zatknutý a na trest čakal vo väzení. Avšak v roku 313 vydal cisár Konštantín veľký Milánsky edit, ktorý povoľoval beztrestné vyznávanie kresťanstva a tak bol Mikuláš oslobodený. Po oslobodení sa z neho stal arcibiskup.
Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch dcér.
Jeho telo bolo uložené do sarkofágu a namočené do myhry. Pôvodný sarkofág sa v Myre dochoval dodnes a je to typický umelecký štýl rímskych sarkofágov 3. storočia, teda so stĺpovým lemovaním.Podľa kostrových pozostatkov moderní vedci spravili rekonštrukciu Mikulášovej tváre. Zlomenina nosu je pravdepodobne výsledkom hádky s biskupom Areiom. Svätý Mikuláš mal v čase smrti prešedivené vlasy, hnedé oči pri sebe, výrazné líca a nos a mal tmavšiu pokožku.

Aj Vy oslavujete príchod Mikuláša ? Tento dnešný bol u mňa úplne iný ako tie minuloročné :) ďakujem za zážitok najmä deťom, kt. ukázali ako vedia prežívať radosť. Dúfam, že si nikto z Vás nenájde uhlie v čižme :) a spoločne si všetci tento víkend presladíme organizmus :) 

by ViErKa16

1 komentár:

Prišla ku nám návšteva .... Mikuláš :)


U Vás už bol ? U nás do školy už zablúdil :))) Úplne náhodou sa tu zastavil :) Zjavne tie naše detičky poslúchali :)


Teraz vážne ako také mini prekvapenie sme pre prvý stupeň na našej škole zorganizovali príchod Mikuláša. Deti o ničom nevedeli :) a prišlo to pre nich ako blesk z jasného neba :))) Ako pomocníkov si priniesol žiakov z vyšších ročníkov :)
Mali ste vidieť tu eufóriu radosti, šťastia, sami úsmev, pohodu a všade bolo počuť smiech ...


Piesne, básničky, riekanky, vtipy ... a všetko možne :) no hlavne radosť vládla v celom školskom klube :) Musím poďakovať Mikulášovi aj ja :) Pretože som zjavne poslúchala a dostala darček :) 
A okrem toho sme sa niečo dozvedeli aj o tom Kto to vlastne ten Mikuláš bol ? Narodil sa v maloázijskom gréckom meste Patara v rímskej provincií Lycii, dnes pri tureckom meste Demre, kde až do roku 1922 žili ortodoxní Gréci. Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny manželom Epifaniovi a Ioanne. 

V mladosti sa podujal na cestu do Jeruzalema, kde si pozrel zvyšky Kristovho kríža a Kristov hrob. Podľa legendy Mikuláš študoval v Alexandrii, pričom cestou z Alexandrie do Myry (grécke mesto v Mikulášovej rodnej Lýkii) údajne zachránil muža, ktorý padol cez palubu. Keď potom loď dorazila do Myry, v meste vyberali nového biskupa, nakoľko predošlý zomrel. Chceli vybrať "muža, ktorý víťazí" (po grécky νίκη, Niki=víťazstvo). Keď sa to dopočul človek, ktorého Mikuláš zachránil, navrhol, aby bol za biskupa vybraný obetavý Nikolaos, ktorý nosí aj meno víťaza (νίκη, niki=víťazstvo, λαός, laos=ľud).

Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní počas vlády Diokleciána. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom, no ani on neunikol prenasledovaniu, bol zatknutý a na trest čakal vo väzení. Avšak v roku 313 vydal cisár Konštantín veľký Milánsky edit, ktorý povoľoval beztrestné vyznávanie kresťanstva a tak bol Mikuláš oslobodený. Po oslobodení sa z neho stal arcibiskup.
Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch dcér.
Jeho telo bolo uložené do sarkofágu a namočené do myhry. Pôvodný sarkofág sa v Myre dochoval dodnes a je to typický umelecký štýl rímskych sarkofágov 3. storočia, teda so stĺpovým lemovaním.Podľa kostrových pozostatkov moderní vedci spravili rekonštrukciu Mikulášovej tváre. Zlomenina nosu je pravdepodobne výsledkom hádky s biskupom Areiom. Svätý Mikuláš mal v čase smrti prešedivené vlasy, hnedé oči pri sebe, výrazné líca a nos a mal tmavšiu pokožku.

Aj Vy oslavujete príchod Mikuláša ? Tento dnešný bol u mňa úplne iný ako tie minuloročné :) ďakujem za zážitok najmä deťom, kt. ukázali ako vedia prežívať radosť. Dúfam, že si nikto z Vás nenájde uhlie v čižme :) a spoločne si všetci tento víkend presladíme organizmus :) 

by ViErKa16

Share This Article:

,

CONVERSATION

1 komentárov :

Follow Me @zivotpodlaseba

*Niektoré články sú vrámci spolupráce (sú označené). To nemení fakt, že recenzie sú pravdivé (podľa subjektívneho názoru) a nijako to neovplyvňuje recenzovanie či skúšanie daného produktu.
*Všetky moje fotografie a text je chránený autorským právom. Nemôžu byť kopírované bez môjho súhlasu. ©2014-2018
*All of my photographs and the blog content are copyrighted and all rights reserved. They may not be used or reproduced in any way without my explicit permission.