F KARNEVAL V BENÁTKACH - ŽIVOT PODĽA SEBA

KARNEVAL V BENÁTKACHKaždý v živote má sny. Väčšina ich sníva v posteli a tí, ktorí majú dostatok síl a energie si ich plnia. Konečne som si mohla vychutnať aj ja SEN, ktorý pláva na vode. Jedným slovom Benátky! A ich legendárny karneval. 
Obdobie plesov a celú plesovú sezónu poriadne nesledujem. Vždy sa mi páčili karnevaly a rôzne tie akcie v maskách. Pritom však neholdujem typickým fašiangovým oslavám, sprievodom. Skôr dávam prednosť zabíjačkám :) Hej zo mňa asi nikdy žiadny vegetarián nebude.

Dopriala som si takúto minidovolenku v období zimy. Nebola to až taká dovolenka v pravom slova zmysle, ale poriadne som si oddýchla, takže účel splnila. Tiež chodíte niekde mimo na dovolenku počas zimy? Počas predĺženého víkendu sme objavovali krásny Benátok a hlavne sa zabavili na ich slávnom karnevale. Teraz už môže ten pôst začať.Benátsky karneval je najslávnejším karnevalom v Európe. V čase svojho konania ním žije celé mesto, ulice sú plné farebných víriacich masiek, hudby a veselia. Na karneval sa schádzajú návštevníci z celého sveta, niektorí aj ako herci a účinkujúci, tešia sa na neho ale aj sami Benátčania. Tí sa predháňajú vo výrobe tradičných masiek a vymýšľaní rôznych akcií, spojených s karnevalom. Priebeh karnevalu totiž nie je nikdy vopred známy a jeho organizácie sa zúčastňuje nielen mesto, ale aj súkromní podnikatelia, miestne divadelné a tanečné spolky.

Hlavná časť karnevalu sa odohráva na Canal Grande a na námestí sv. Marca, zvláštne magická atmosféra ale prechádza celým mestom. Niet nad blúdenie v krivolakých uličkách medzi spleťou kanálov a mostíkov. Aj tu je možné naraziť na neobyčajne krásne a svojbytné benátske masky, či sa zapojiť do bujarého veselia.


Karneval prebieha v zimnom období. Dátum jeho konania je zakaždým iný, pretože začína vždy 10 dní pred Popolcovou stredou a je tak posledným veselím pred veľkonočným pôstom, rovnako ako náše fašiangy. Však tiež jedným z najčastejších výkladov vzniku slová karneval je talianske slovo carne (mäso) a vale (preč a alebo nadobudnutie sily), teda rozlúčka s mäsitými pokrmami a ďalším hodovaním pred dlhým obdobím pôstu. Traduje sa ale, že pôvod karnevalu pochádza z pohanských sviatkov, niektorí vidia jeho pôvod v antických Saturnáliách.


Prvá písomná zmienka o karnevale v Benátkach pochádza z roku 1268, ale je takmer isté, že Benátčania holdovali noseniu masiek už v 11. storočí. Mravy počas nich upadali a tak sa proti noseniu masiek mesto začalo brániť rôznymi výnosmi. Bolo zakázané nosiť maškarné kostýmy mimo obdobia karnevalu, vstupovať v ňom do kostolov a kasín.


Ešte prísnejšie obmedzenia priniesla karnevalu nadvláda rakúskej monarchie po páde Benátskej republiky. Úplný koniec pre karneval znamenalo dobytie mesta Napoleonom v roku 1797. Ten sa bál, že by v jeho priebehu mohli vzniknúť rebélie a tak karneval zakázal. Obnovený bol až v roku 1979 a s ním aj mnoho pôvodných karnevalových tradícií. Karneval v Benátkach ma úplne iné čaro, celá tá mágia Vás vtiahne naspäť do detstva. Ja vodu milujem a niekedy som mala chuť si "skočiť" a zaplávať si :) To by asi nebol dobrý nápad! Podľa môjho názoru je gondola najfotogenickejšia loď sveta. Gondoly sa doteraz vyrábajú ručne a preto aj jazda, ktorá trvá cca 30 minút je pomerne drahá. No na druhej strane je to zážitok na celý život. 
Karneval a celé toto prostredie je krásne. Celé mesto žije. Niekedy som mala pocit, že som v nejakom filme a práve teraz sa rozvíja jeho dej, ktorý Vás uvedie niekam úplne mimo! Krásne masky, výborná atmosféra, pohoda v celom meste, nádherné západy slnka :) Jedna radosť. Môžem len odporučiť to zažiť a vychutnať. 


Verím, že tu masku ešte niekde využijem :) A ďakujem. Bolo to úžasne. No toho kanálu a vody mi celkom aj stačilo. Odnášam si krásne spomienky a super nabití foťák. Moju tohtoročnú plesovú sezónu teda hodnotím mimoriadne pozitívne. 

by ViErKa

CONVERSATION

0 Comments:

Zverejnenie komentára