Preskočiť na hlavný obsah

KARNEVAL V BENÁTKACHKaždý v živote má sny. Väčšina ich sníva v posteli a tí, ktorí majú dostatok síl a energie si ich plnia. Konečne som si mohla vychutnať aj ja SEN, ktorý pláva na vode. Jedným slovom Benátky! A ich legendárny karneval. 
Obdobie plesov a celú plesovú sezónu poriadne nesledujem. Vždy sa mi páčili karnevaly a rôzne tie akcie v maskách. Pritom však neholdujem typickým fašiangovým oslavám, sprievodom. Skôr dávam prednosť zabíjačkám :) Hej zo mňa asi nikdy žiadny vegetarián nebude.

Dopriala som si takúto minidovolenku v období zimy. Nebola to až taká dovolenka v pravom slova zmysle, ale poriadne som si oddýchla, takže účel splnila. Tiež chodíte niekde mimo na dovolenku počas zimy? Počas predĺženého víkendu sme objavovali krásny Benátok a hlavne sa zabavili na ich slávnom karnevale. Teraz už môže ten pôst začať.Benátsky karneval je najslávnejším karnevalom v Európe. V čase svojho konania ním žije celé mesto, ulice sú plné farebných víriacich masiek, hudby a veselia. Na karneval sa schádzajú návštevníci z celého sveta, niektorí aj ako herci a účinkujúci, tešia sa na neho ale aj sami Benátčania. Tí sa predháňajú vo výrobe tradičných masiek a vymýšľaní rôznych akcií, spojených s karnevalom. Priebeh karnevalu totiž nie je nikdy vopred známy a jeho organizácie sa zúčastňuje nielen mesto, ale aj súkromní podnikatelia, miestne divadelné a tanečné spolky.

Hlavná časť karnevalu sa odohráva na Canal Grande a na námestí sv. Marca, zvláštne magická atmosféra ale prechádza celým mestom. Niet nad blúdenie v krivolakých uličkách medzi spleťou kanálov a mostíkov. Aj tu je možné naraziť na neobyčajne krásne a svojbytné benátske masky, či sa zapojiť do bujarého veselia.


Karneval prebieha v zimnom období. Dátum jeho konania je zakaždým iný, pretože začína vždy 10 dní pred Popolcovou stredou a je tak posledným veselím pred veľkonočným pôstom, rovnako ako náše fašiangy. Však tiež jedným z najčastejších výkladov vzniku slová karneval je talianske slovo carne (mäso) a vale (preč a alebo nadobudnutie sily), teda rozlúčka s mäsitými pokrmami a ďalším hodovaním pred dlhým obdobím pôstu. Traduje sa ale, že pôvod karnevalu pochádza z pohanských sviatkov, niektorí vidia jeho pôvod v antických Saturnáliách.


Prvá písomná zmienka o karnevale v Benátkach pochádza z roku 1268, ale je takmer isté, že Benátčania holdovali noseniu masiek už v 11. storočí. Mravy počas nich upadali a tak sa proti noseniu masiek mesto začalo brániť rôznymi výnosmi. Bolo zakázané nosiť maškarné kostýmy mimo obdobia karnevalu, vstupovať v ňom do kostolov a kasín.


Ešte prísnejšie obmedzenia priniesla karnevalu nadvláda rakúskej monarchie po páde Benátskej republiky. Úplný koniec pre karneval znamenalo dobytie mesta Napoleonom v roku 1797. Ten sa bál, že by v jeho priebehu mohli vzniknúť rebélie a tak karneval zakázal. Obnovený bol až v roku 1979 a s ním aj mnoho pôvodných karnevalových tradícií. Karneval v Benátkach ma úplne iné čaro, celá tá mágia Vás vtiahne naspäť do detstva. Ja vodu milujem a niekedy som mala chuť si "skočiť" a zaplávať si :) To by asi nebol dobrý nápad! Podľa môjho názoru je gondola najfotogenickejšia loď sveta. Gondoly sa doteraz vyrábajú ručne a preto aj jazda, ktorá trvá cca 30 minút je pomerne drahá. No na druhej strane je to zážitok na celý život. 
Karneval a celé toto prostredie je krásne. Celé mesto žije. Niekedy som mala pocit, že som v nejakom filme a práve teraz sa rozvíja jeho dej, ktorý Vás uvedie niekam úplne mimo! Krásne masky, výborná atmosféra, pohoda v celom meste, nádherné západy slnka :) Jedna radosť. Môžem len odporučiť to zažiť a vychutnať. 


Verím, že tu masku ešte niekde využijem :) A ďakujem. Bolo to úžasne. No toho kanálu a vody mi celkom aj stačilo. Odnášam si krásne spomienky a super nabití foťák. Moju tohtoročnú plesovú sezónu teda hodnotím mimoriadne pozitívne. 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.