Preskočiť na hlavný obsah

Merry Christmas and happy ...


Prežívame najkrajšie sviatky v roku VIANOCE. Pomaly sa nám už chýlia ku koncu a preto som sa rozhodla ich zdokumentovať. Teda ako u mňa vyzerali Vianoce 2015, najmä však Štedrý večer :)Vianoce sme strávili tradične po slovenský :) žiaden extrém čo sa tíka jedla, stolovania ... Úplná klasika takže zemiakový šalát, ryba (tento rok sme stavili na lososa ). Kapra nemám rada, pretože sú v ňom kosti, smrdí a je to taká "blatová" ryba. Takže losos u nás top voľba. Okrem toho oplátky s medom, trubičky so šľahačkou, čajové pečivo, sušené ovocie a bourbon whiskey na prípitok :) 


Okrem jedla, darčekov ... Vianoce sú prvom rade o tradícii a zvykov.  Vianoce sa v kresťanskom svete začali oslavovať v 4. storočí. Tento sviatok pripadol na deň zimného slnovratu. Pôvodné pohanské zvyky cirkev zmenila na kresťanský sviatok. Boli to vlastne oslavy zrodu nového života, keď sa zimná príroda začína pripravovať na jarný rozkvet. Preto sa vo vianočných želaniach často spomína bohatá úroda, plné stoly a stodoly. Oproti pohanským orgiám a magickým úkonom dala cirkev oslavám Vianoc iný zmysel. Je to radosť zo spásy, ktorú ľudstvu poslal boh vo svojom synovi, čím obdaroval všetkých ľudí. Z tejto skutočnosti sa vyvinul pekný zvyk vzájomného obdarovávania sa. K súčasným Vianociam patrí niekoľko neodmysliteľných vianočných symbolov. Jedným je aj vianočný stromček. Prvá písomná zmienka o zdobenom vianočnom stromčeku pochádza z Alsaska z roku 1507.  Tohto roční stromček sme ladili do mojej obľúbenej farby - fialová. Darčeky pod stromčekom sa postupne objavovali a po štedrovečernej večeri sme si darčeky rozbalili. U nás to funguje tak, že si počas roka kupujeme veci a na Štedrý deň pod stromčekom nájdeme len "menšie"drobnosti. To čo bežne používame alebo to po čom veľmi veľmi túžime :) A tak to bolo aj v dnešný deň :)
Pred večerou nemohlo chýbať selfičko s mojou sestrou aduliksun :) a aj so stromčekom samozrejme ... Na stole sme mali perníkový vianočný stromček, ktorý dotvoril atmosféru Vianoc :)
Nafotila som Vám pár darčekov, ktoré som si pod stromčekom našla :) 


Viete keď nedostanete takúto veľkú tašku počas detstva tak Ježiško Vám to na "starosť" vynahradí. 


Milujem čierno-zlatú kombináciu a mám viacero vecičiek v takejto kombinácii :) ale hodiny oceňujem super :)))))))) Hodinky sú objednané zo stránky ebay.com


Štandartná kozmetika nesmie chýbať v mojom vianočnom balíčku :) Je to všetko čo používam a hlavne takto po Vianociach budem mať zásobu na dlhšie obdobie pokoj :)


 Na fotke je Chemistry Lab. Ježiško mi ho objednal z internetu a bolo to top pre tieto Vianoce :) strašne má to potešilo. Ako magistru prírodných vied aj 2x :)


Ja som typický predstaviteľ nositeľa čiapiek :) Prosto mi je stále zima na hlavu :)))) a mám ich viacero a táto ma samozrejme potešila. Dokonca musím povedať, že nápis je mnohokrát pravdivý :)


Počas Vianoc sme u nás mali aj starkú a podľa mňa presne to sú Vianoce aké majú byť :) Stretnutie rodiny je najviac a ľudí si treba vážiť :) Naposledy pridávam foto môjho vianočného oblečenia decentné čierno-biele šaty :) 


Dúfam, že sa Vám článok páčil a ja sa už teším na ten ďalší ... 

by ViErka16

Komentáre

 1. Super fotky ! Tiež sme mali tento rok lososa, predsa len nebudeme riskovať, že zjeme nejaké tie kosti :D Mala si krásne šaty :) Prajem pekný zvyšok sviatkov a veselý Nový rok ! :)

  Sár z worldstyleandme.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne :) aj tebe prajem pekné sviatky a úspešný štart do Nového roka :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.