Preskočiť na hlavný obsah

Dá sa vymeniť voda s olejom #svetradskumamV dnešnom pokuse sa pozrieme na to, ako sa dá vymeniť voda s olejom, ale to už viete z názvu článku :) Takže poďme nato...Ak ste pozorne sledovali video všetko podstatné už viete :) ale predsa Vám pár vecičiek ešte prezradím. Do dvoch rovnakých pohárov sme umiestnili naše látky. Do jedného sme dali vodu a do druhého sme dali olej v rovnakých množstvách. Voda a olej patria medzi nemiešateľné kvapaliny. Nemiešateľné kvapaliny ??? znamená to, že po ustálení rovnováhy medzi nimi vzniká tzv. ostré rozhranie ktoré sme pozorovali. 
Tak teda sme pohár s vodou obrátili hore dnom, pomohli sme si podložkou – periodickou tabuľkou prvkov :) a pohár sme umiestnili na pohár s olejom. Obidva poháre boli oddelené len našou periodickou tabuľkou. A práve tu sme postupne pomaly vyťahovali tak aby boli poháre na sebe. 
Princípom tohto pokusu je fakt, že hustota oleja je menšia ako hustota vody ( olej pláva na vode, rovnako ako ropa a ropné látky pri environmentálných haváriách). Tým, že tento fakt vieme sa voda z horného pohára vymení s olejom zo spodného pohára. Efekt presýpacích hodín. Zaújmavé je pozorovať bublinky oleja, ktoré vznikajú keď nevyberieme papier úplne viď. moje video vyššie v článku.Za všetkým je hustota. Hustota patrí medzi fyzikálne veličiny. Fyzikálne veličiny ??? pod týmto pojmom chápeme, že sa jedná o vlastnosť ktorú vieme merať. Hustota ρ sa označuje gréckym písmenom. Hustota sa vypočíta ako podiel hmotnosti a objemu. Zároveň nám táto veličina určuje hmotnosť 1 cm3 látky.
Tento jednoduchý experiment môžete vyskúšať aj doma. Všetky veci nájdete nájdete totiž v kuchyni ...

Dúfam, že sa Vám video a článok páčili a ž sa teším na niečo ďalšie :)
by ViErKa16

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.