Preskočiť na hlavný obsah

Morský piesok na Slovensku !?


Prázdniny sú v plnom prúde a ja som dupla na plyn tiež :) Hneď som sa rozbehla a zavítala som na jedno z najkrajších miest v Bratislave - čo sa prírody týka :) SANDBERG  

Je to významná paleontologická lokalita, nachádzajúca sa na území mestskej časti Devínska Nová Ves, Bratislava. Leží na severozápadnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Lokalita bola objavená pri ťažbe piesku.
Lokalitu vyhlásili za chránené nálezisko s rozlohou 25,6 ha roku 1964. Už nasledujúceho roku bola rozšírená a premenovaná na Štátnu prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, o rozlohe 27,97 ha. Roku 1986 sa chránená plocha rezervácie rozrástla na 102 ha. Posledná zmena prišla 1. januára 1995, kedy bola premenovaná na Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla s najvyšším stupňom ochrany.Najviac by som vystihla asi nádherný výhľad až do Rakúska a skoro na celú Devínsku Novú Ves, krásnu prírodu všade vôkol a samozrejme samotnú geologicko-paleontologickú lokalitu. Človek nemusí ani k moru a môže sa nabažiť piesku aj na Slovenku :) Je zaujímavé si predstaviť, že stojíte na mieste, kde pre pár miliónmi  rokov tu bolo more a žraloky a celá morská fauna a flóra :))) Neďaleko Sandbeergu sa nachádza Waitov lom a práve tu sa snažia o obnovu prirodzenej pastvy.

Waitov lom v minulosti nazývaný Devínsky kameňolom sa nachádza na západnom svahu vrchu Devínska Kobyla. V minulosti bol súčasťou Prvej Bratislavskej vápenky, ktorá fungovala od konca 19. storočia do roku 1935. Dnes lom predstavuje zaujímavú prírodnú lokalitu, ktorá sa vyznačuje hojným výskytom skamenelín a mimoriadne vzácnou faunou a flórou (leží na území národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla).


Dôvodmi ochrany je najmä výskyt bohatej teplomilnej flóry a fauny (najmä hmyzu). Výskyt pieskomilnej kveteny a výskyt druhov čeľade vstavačovitých rastlín, vďaka ktorým patrí k najvýznamnejším lokalitám na Slovensku. V celom areály sa nachádzajú tabule s popisom a tak si môžete prečítať o stopách minulosti práve o mieste kde práve stojíte :)

Dúfam, že už podľa fotiek vidíte, že toto miesto je ozaj kúzelne. Dokážete tu nabrať toľko energie, ucítite tu naozaj čerstvý vzduch a zažijete dotyk slobody. Príroda na Slovensku je ozaj kúzelná a niekedy mám pocit, že si ju nevieme vážiť. Ooooo až sa čudujem, že toto som povedala práve ja! Nie, že by som nerada chodila do prírody, ale preferujem v poslednej dobe iné miesta na oddych :) no ale tu chodím ozaj rada. Už som tu bola nejeden raz a vždy mňa vie toto miesto naozaj nádherne prekvapiť :))) Ak ste tu ešte neboli určite sme zablúďte a uvidíte, že Bratislava nie je len samí betón :) 

by ViErKa16

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.