Preskočiť na hlavný obsah

JEDLA SOM VEGÁNSKE JEDLO! CHUTILO?Vegánstvo je predovšetkým spôsob stravovania, ktorý vylučuje konzumáciu živočíchov a živočíšnych produktov (mäso, mlieko, syry, vajcia a väčšinou aj med), ale často aj filozofiu a životný štýl, ktorý odmieta akékoľvek využívanie živočíchov pre potreby ľudí. Ja som všežravec! A na tom sa ani po mojom zážitku nič nezmení. Chvalabohu môžem jesť všetko a mäsa sa nedokážem vzdať. Zase ho nejem stále a veľa. Tiež si neviem predstaviť stravu bez dôležitých látok. No treba povedať, že celé jedlá, ktoré som vyskúšala boli výborne a chutili mi. Motiváciou pre tento štýl výživy či života sú najčastejšie zdravotné, environmentálne, náboženské či etické a morálne dôvody s ohľadom na práva zvierat. Príčinou znepokojenia je nehumánny spôsob veľkochovu zvierat, testovanie liekov na zvieratách, znečistenie životného prostredia a pod..
Vegánska strava údajne znižuje riziká ochorení ako napr.: rakovinu hrubého čreva, infarkt myokardu, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, rakovinu prostaty a mŕtvicu.
Na druhej strane si treba povedať aj možné rizika súvisiace zo stravovaním. Vegáni musia dávať pozor na znížený obsah vápnikajódu, vitamínu B12, B6, D, omega-3 mastných kyselín a na správne vyváženie niektorých aminokyselín. Napriek tomu, že sa väčšina týchto látok v rastlinnej strave vyskytuje, niektorí vegáni môžu mať nedostatok týchto látok vďaka nevhodnému zloženiu (kombinácii) stravy. Lekári preto odporúčajú suplementovanie týchto látok vhodnými potravinovými doplnkami.


My sme navštívili malú vegánsku reštauráciu v Bojniciach na začiatku alejovej ulice. Veľmi milý personál, ktorý je hádam stále pozitívne naladený J Celý priestor hral farbami čo bolo a je podľa mňa super. Jedlo! No vyskúšali sme Paellu, Burrito a klasickú sviečkovú s knedľou ale vo vegánskej verzií. No a tá bola super. Samozrejme až nato mäso to bolo trošku, no proste iné ako klasika, ale nemôžem povedať, že by som to nezjedla. V kombinácií s omáčkou (ktorá bola perfektne dochutená) a samotnou knedľou to bolo geniálne. Ja však zostávam verná klasike.


Musím povedať, že určite ešte niekedy v živote vyskúšam vegánske jedlo a vôbec sa mu nebudem brániť. No aby som nezabudla, takto chutne nám navarili v reštaurácií BarVeg v Bojniciach. Škoda, že táto reštaurácia je otvorená len sezónne počas leta. Ide im to ozaj od ruky. Inak môžete ich sledovať aj na sociálnych sieťach J  V Prievidzi sa nachádza ďalšia vegánska reštaurácia – Simply Vegan. Takže asi zavítam aj sem! 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.