Preskočiť na hlavný obsah

Ako zrýchliť reakcie :) #svetradskumam
Skúste sa v mysli presunúť na začiatok dnešného Vášho dňa a zrátajte si koľko chemických dejov, resp. chemických reakcií ste dnes vykonali tj. koľko chemických reakcií u Vás od rána prebehlo.
Napr. ráno ste sa museli zobudiť, ranná hygiena (použitie zubnej pasty), raňajkovali ste, išli ste do školy autobusom (museli ste pobehnúť), stretávali ste sa s ľuďmi (zaľúbili ste sa, niekto Vás rozčúlil, mali ste stres ...), pili ste vodu, mali ste už vyučovanie (činnosť na hodine), fyzická aktivita, dali ste si šumivý vitamín do pohára – a to je presne to čo bude robiť, pozrieme sa na šumivú tabletku bližšie. Na fotke vidíte aké pomôcky sme použili :)


Chemická kinetika je vedecká disciplína, ktorá sa zaoberá rýchlosťou chemických reakcií. Je to zároveň aj časť chémie, ktorá sa zaoberá faktormi ovplyvňujúce chemické reakcie.

Na to, aby mohla nastať chemická reakcia je potrebná energia. Aby došlo k chemickej reakcií musia mať časti energiu a tú nazývame aktivačná energia. Zároveň musia byť tieto častice správne orientované. Toto všetko, ale už vieme. Teraz si ukážeme ako dokážeme ovplyvniť priebeh chemickej reakcie vplyvom teploty.  


 V tomto videu som sa zamerala na 2 faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť chemickej reakcie. Jedným z nich je TEPLOTA a druhým je VEĽKOSŤ POVRCHU TUHÝCH LÁTOK.Takže nech sa páči priatelia :)
Princípom pokusu je fakt, že rýchlosť chemickej reakcie sa dá ovplyvniť rôznymi faktormi jedným z nich je aj teplota (kt. sme pozorovali aj mi v pokuse.) S vplyvom teploty na rýchlosť reakcií sa stretávame aj v bežnom živote, napr. keď chceme zabrániť kazeniu potravín dávame ich do chladničky (nižšia teplota – spomalí chemické reakcie, kt. spôsobujú kazenie potravín), ale ak chceme urýchliť chemickú reakciu, tak zvyšujeme teplotu (napr. varenie).
Takže z pokusu nám vyplýva nasledovné: rýchlosť chemickej reakcie môžeme ovplyvniť faktormi, v našom prípade teplotou.

 Z chemického hľadiska teda môžeme konštatovať, že pri vyššej teplote majú častice látok väčšiu kinetickú (pohybovú) energiu, čím sa zväčší počet častíc s aktivačnou energiou (minimálna energia, kt. musia mať častice aby došlo k účinnej zrážke = chemickej reakcií). Pri vyššej teplote sa teda častice častejšie a silnejšie zrážajú.
Dochádza k zväčšovaniu počtu účinných zrážok, a tým aj k väčšej rýchlosti chemickej reakcie. Preto pozorujeme rýchlejšie rozpúšťanie šumivej tabletky v horúcej vode.


Princípom pokusu fakt, že vplyvom veľkosti tuhých látok sa dá rýchlosť chemickej reakcie ovplyvniť – je to jedna z možnosti (kt. sme pozorovali aj my v pokuse.) O vplyve veľkosti tuhých látok na rýchlosť chemických reakcií sa stretávame aj v bežnom živote, napr. pri konzumovaní potravín, dostatočné rozhryzenie potravín na menšie kúsky umožňuje lepšie a rýchlejšie využitie živín z potravy. V priemysle sa tiež tento fakt využíva a to napr. pri spracovaní a výrobe, často sa totiž drvia veľké kusy na menšie (spracovanie cukrovej trstiny, mletie vápenca pred ďalšie spracovanie...)
Takže z pokusu nám vyplýva nasledovné: rýchlosť chemickej reakcie môžeme ovplyvniť faktormi, v našom prípade vplyv veľkosti tuhých látok. 

Z chemického hľadiska teda môžeme konštatovať, že rýchlosť chemickej reakcie je ovplyvniteľná veľkosťou povrchu tuhých častíc. Na chemickej reakcií sa najskôr zúčastňujú častice, ktoré tvoria povrch reaktantov (šumivej tablety) a až po ich zreagovaní sa na povrch dostávajú ďalšie častice z vnútra reaktantov (šumivej tablety) a vstupujú do chemickej reakcie. 

Preto v našom prípade, keď sme šumivú tabletku rozdrvili chemická reakcia bola rýchlejšia, ako v prípade nerozdrvenej (celej šumivej tabletky vloženej do vody). Keď sme šumivú tabletku rozdrvili na menšie kusy, zväčšil sa jej povrch, pretože mnohé častice sa nachádzajú vo vnútri väčších kusov a teraz sa dostali na povrch. Keď sa častice z vnútra dostali na povrch (rozdrvili sme šumivú tabletu), došlo k zväčšeniu rýchlosti chemickej reakcie a to preto lebo došlo k zväčšeniu účinných zrážok reaktantov. 

Dúfam, že sa Vám video a článok páčil :)
byViErKa16

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.