Preskočiť na hlavný obsah

MIDSUMMER BOJNICE CASTLE !
Som rada, že túto peknú akciu som mohla zažiť a tak si spríjemniť víkend :) Bojnice sú krásne miesto samé o sebe a keď sa k tomu pridá nejaká akcia, tak je to hneď lepšie ...
Sobotné popoludnie strávené s príjemným kultúrnym programom, spevom a tancom. Ideálne prostredie na relax. Stánky s jedlom a remeslami spríjemnili akciu a dodali jej značný šmrnc. 
Tak som si teda aj ja pochutnala, tak netradične na prasiatku :) Toto som už dlho nejedla, ale poviem Vám to netreba dlho kecať je to proste super jedlo a raz za čas je to v pohode. 

No a v ten istý víkend sa na zámku konal aj Bál princezien a tak sa deti hlavne dievčatá mohli zahrať na malé princezničky :) Šla by som aj ja ale už nespĺňam vek :)))

Po predstavený sa tanečnej školy rôznymi tancami sa mohli aj ľudia zapojiť do tanca a tak si dať valčík alebo polku :) milé spríjemnenie dňa najmä pre tých odvážlivcov, ktorý sa nehanbili. No a moje obžerstvo pokračovalo ďalej a dala som si tradičné špeciality z Hornej Nitry presnejšie Košovskú pochúťku (prvá fotka) a mastnú lokšu. Viem, že na tých fotkách to tak zase vábne nepripadá, ale chutilo to úúúúúúúúúúžastné. 

No a nakoniec sa to cele zavŕšilo Jánskymi ohňami, ktoré predvádzali bojnický sokoliari. Bolo pekné niečo také vidieť a zažiť :) S  Jánom sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom.

Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali. Dievčatá robili ohníčky týždeň pred Jánom, na Jána a po Jáne.Ohňu sa pripisovala magicko-očistná funkcia a jánske ohne sa pálili za sucha s cieľom privolať dážď. Predstavy o klesaní Slnka z vrcholného bodu nebeskej klenby vyjadrovali horiace kolesá spustené z vrchov do dolín. Rozšírené bolo i vyhadzovanie fakieľ a zapaľovanie kolies na vysokých stĺpoch. Ľudia dávali do ohňa kúsok cesta, posúch alebo aspoň odrobinky pečiva. Tieto akty boli pretrvávaním obetných rituálov slovanského obyvateľstva pred nástupom kresťanstva. Oheň sa uctieval, nesmel sa požičať ani zhasiť. Musel vydržať horieť čo najdlhšie.
Za mňa môžem povedať, že samotné pálenie jánskych ohňov mohlo trvať dlhšie alebo mohlo sa mu pripísať väčšia váha. No ale celkovo hodnotím pozitívne celú akciu :)

by ViErKa16

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.