Preskočiť na hlavný obsah

Najkrajšia kalvária na Slovensku?! Banská Štiavnica


Tak samotný článok o meste Banská Štiavnica na blogu už bol. Pretože je to krásne mesto a zaslúži si to. A rovnako aj táto za mňa dominanta mesta - Kalvária v Banskej Štiavnici. Na úvod by som rada povedala, že toto miesto nie je len pre veriacich. Nachádza sa na pomerne strmom, vysokom kopci nad mestom, takže výhľad je zaručený. Zároveň je to krásne zrekonštruovaná kalvária červenej farby, tak ju nemožno prehliadnuť. 
K samotnej kalvárií je parkovisko pod ňou. Vedľa neho je priestranná reštaurácia a turistické centrum. A v tom sa nachádza okrem obchodu pamätných predmetov aj "mini múzeum" kde uvidíte ako skutočne prebiehala oprava tejto pamiatky či krásne obrazy kalvárie počas rôznych ročných období. Tiež sa tu dozviete kus histórie a fakty Vás privedú až do súčastnosti. 

Poďme ale k samotnej kalvárií. Táto kalvária patrí medzi najkrajšie barokové stavby Európy. Jej vrchol sa vypína na stredne vysokom kopci a vidieť ju zo všetkých strán. Takže naozaj ju nemožno prehliadnuť. Z jej vrchu vidno na celú Banskú Štiavnicu, doslova ju máte ako na dlani. Kalvária má 17 zastavení a rozpráva notoricky známy príbeh ukrížovania Ježiša Krista. Tri kostoly - dolný kostol, horný kostol a v strede sväté schody.  

Kalvária je prístupná počas celého roka, bez poplatku. Cesta hore je mierne náročná. Odporúčam vhodnú obuv. Jednotlivé zastavenia sú vsadené do prírody a keď postupujete hore tak stromy Vám robia príjemný tieň. Jedná z krásnych dominánt nie len mesta, ale aj Slovenska. A teraz po rekonštrukcií sa ju naozaj oplatí vidieť z blízka :) 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.