Preskočiť na hlavný obsah

Najmladší hrad na Slovensku? Hrad Marcus


Vedeli ste, že na Slovensku máme hrady aj z tohto storočia? A že sú mladšie dokonca ako ja? Dobre teda... máme konkrétne jeden mladý, krásny, rozprávkový hrad. Volá sa hrad Marcus a nachádza sa v krásnom prostredí Štiavnických vrchov, v prekrásnej prírode nad obcou Repište. My sme sa tam boli pozrieť koncom leta. 


Tento hrad je prístupný celoročne a nachádza sa asi cca 2 km nad obcou Repište. Vedie k nemu pekná mierne stúpajúca prechádzková cesta alebo si po lesnej ceste môžete aj zabehnúť. Primeraná prechádzka na konci, ktorej sa Vám zjaví po pravej strane krásny rozprávkový hrad, ktorý kopíruje terén priľahlých kopcov. Niektorí tam chodia na hríby a môžete v okolí stretnúť aj pracovníkov na traktoroch. Autom prídete do obce Repište a potom máte na výber - buď odstavíte auto pri kostole a vlastne v centre obce alebo prejdete ešte úzkou uličkou na koniec dediny a tam už je naozaj cesta zlá, ale začína krásna príroda. Primeraná pomalá chôdza a do pol hodinky ste v inom svete. 


V okolí zámku sú rozsiahle lúky, pri zámku sú lavičky, ktoré môžete využiť na oddych a piknik. Celý zámok stráži pes, ktorý ale veľmi rýchlo skrotne ako Vás uvidí a každý si ide svojou cestou. Hrad je krásne fotogenický, ale do vnútra sa nedostanete. Hrad dal postaviť pre svojho syna bratislavský podnikateľ. Je to replika hradu z minulosti. V záhrade sú vysadené ovocné stromy. Po obvode múriku sú kresťanské symboly, znaky...

Do tejto lokality vedie poľná cesta a nie je tu ani elektrina, takže naozaj stredovek. Na bicykli môžete absolvovať túto trasu počas cesty s názvom Barborská cesta. Pred hradom sa nachádza kaplnka svätej Barbory. 

Vrelo odporúčam túto „atrakciu“, ktorá myslím na Slovensku nemala obdobu. Určite sa tu natíska aj otázka či táto stavba je vhodná v tomto krásnom prírodnom prostredí, prečo vlastne stavať historické veci keď žijeme modernú dobu??? A mnoho ďalších. 


 Každopádne je to mimoriadne krásny novodobý hrad, ktorý je dostupný počas celé roka.

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.