Preskočiť na hlavný obsah

Amfiteáter Ľudovej Kultúry Detva 2018


Folklórne slávnosti pod Poľanou 2018 v Detve otvorili svoje brány už po 53-krát. A to je super! Pomyselne skladám klobúk :) Ja som sem už prišla po niekoľkýkrát a kto tu ešte nebol mal by to napraviť. Stojí to zato! 

V piatok ráno sme dorazili a pomaličky sa to tu začínalo hemžiť stánkarmi a postupne návštevníkmi :) S kávou v ruke kontrolujem sociálne siete a pozerám, že tam to žije najmä fotkami z Pohody. Známi lajkuju a haštagujú ako im je super :) Ja som bolo v úplne inom žánrovom súdku :P a tiež mi bolo super :) Slovenská kultúra je úžasná. Najmä môžem zo všetkého vypichnúť perfektné budíčky zavčas rána s heligonkou a slovenskou hudbou. To nie je len tak každý deň.Detva patrí medzi tri najväčšie folklórne festivaly na Slovensku. A oplatí sa ju zažiť. Krásna architektúra, dedinské dvory, ľudová kultúra, hudobníci, stánky s občerstvením, tradície aj tie moderné. 

Tak na zdravie Detva! Nech sa ti darí tak ako do teraz :) Verím, že tu stovku dáš. Tento rok tu bolo množstvo stánkov (neviem či aj nie najviac) a tradíciu halušiek som nemohla porušiť tiež. Sestra sa odhodlala a dala si na ruku hennu :) Podľa mňa jej to vyšlo skvelé. 

Mierne unavená s úsmevom na tvári som sa vrátila domov. Môžem povedať, že každý rok niečim Detva prekvapí. Ak všetko vyjde tak ešte raz cez prázdniny pôjdeme za ľudovou kultúrou. Vo výhľade mám totiž Lúčnicu. To je náš slovenský ľudový poklad! Ďakujem Detva a môžem ísť ďalej objavovať Slovensko. Načo chodiť na dovolenku cez leto do zahraničia, keď na Slovensku máme v tomto období tak veľa možností sa vyžiť :) Zahraničie si nechám na zvyšok roka :P 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.