F Ideálny šport na vypnutie hlavy? Hraj golf! - ŽIVOT PODĽA SEBA

Ideálny šport na vypnutie hlavy? Hraj golf!Keď som s golfom začínala pýtali sa ma či to nie je moc snobské. A tiež v momente, keď ho začnem spomínať či ospevovať vidím tie pohľady čo krútievajú hlavou. No opak je pravdou. Myslieť si, že sa tu ani nezapotíš je omyl. Rovnako ako fakt, že je to šport pre dôchodcov.


Golf šport, ktorý mnohí považujú za zábavku pre bohatých, musíš byť štýlovo  oblečení, výbava strašne veľa stojí. Ale sú to skôr výhovorky ako reálne fakty, ktoré by niečo o Golfe hovorili, pretože mnohé z nich sú len mýty z minulosti a nie sú pravdu. 
PREČO PRÁVE GOLF? 


Tento šport je špecifický na krásne šaty, noblesu, bontón na ihrisku aj mimo neho. Ale čo je najdôležitejšie je to súlad pohybu tela a ten vás vie vycvičiť mentálne aj fyzicky. Ideálny šport na vypnutie hlavy, pretože si vyžaduje plné sústredenie a koncentráciu. 

A tá chôdza a búchanie do loptičky je celá veda. Musíte tu mať pevný postoj, rovný chrbát, správny úchop, dobrý švih a ladnosť rotačného pohybu. Tu zohrávajú úlohu všetky faktory, najmä hlava. Pri tomto športe tak cca po hodinke na tréningovej ploche či po 9 jamkovom ihrisku dostavajú zabrať nohy, ruky, ramená aj chrbát. Veď prejdete nejaké tie kilometre, ak si nezoberiete autíčko :) U mňa jedná hra trvá cca 4 hodiny a to je už dobrý čas tréningu, nie?

Golfom sa vie zlepšiť kondička, psychika, vyplaviť stres, posilňujete srdce, po hre dobré spíte, a dopĺňate vitamín D, keďže ste väčšinu času na slniečku. Je to síce individuálny šport, ale golfisti sú veľmi milí. Počas odpalu síce hovoriť nesmiete, ale mimo toho je to super konverzácia. 

Golf je šport v ktorom sa organizujú aj turnaje, existuje množstvo súťaži, Campov, zrazov, stretnutí, dokonca existuje aj súťaž Golfe prostredníctvom, ktorej môžeš postupovať v jednotlivých ligách. 

 

Rozhodne tento šport už nie je len pre bohatých, starých a veľmi dobre oblečených ľudí. A nemusíš mať dráhu výbavu, stačia základné palice a nejaký ten bag, možno aj z druhej ruky. Pokiaľ tento šport vieš hrať úspech sa dostaví sám. 

 

Faktom však je, že na to aby si mohol hrať golf musíš absolvovať skúšky a to test z golfových  pravidiel a etikety, aby si mohol získať zelenú kartu a pustili ťa na všetky golfové ihriská a to nielen len na Slovensku, ale naprieč Európou či celým svetom. 

ČO VLASTNE GOLF JE A AKÚ MÁ TRADÍCIU NA SLOVENSKU? 


Golf je outdoorový šport,  v ktorom samotný hráč alebo malá skupinka hrá malou golfovou loptičkou do jamky a používa pri tom rôzne palice. Pravidlá golfu definujú, že „hra spočíva v hraní loptičkou z odpáliska do jamky úderom alebo postupnými údermi v súlade s pravidlami.“

 

Golf pochádza zo Škótska a hral sa na Britských ostrovoch niekoľko storočí. Napriek tomu, že bol považovaný za hru pre elitu, v súčasnosti získava širokú popularitu a počet hráčov po celom svete stále rastie.


Pár veľmi pútavých zaujímavosti, ktoré sú verejné dostupné na internete som zhrnula v nasledujúcom texte. Golf má na Slovensku tradíciu  od roku 1906, kedy sa v Tatranskej Lomnici dohral prvý golfový zápas v Uhorsku, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko vtedajších prvotriednych hráčov. Zápas sa hral na dostihovej dráhe. V roku 1909 vzniklo v Uhorsku prvé golfové ihrisko. V roku 1914 bolo otvorené golfové ihrisko v Piešťanoch, ktoré sa stalo významným ihriskom v medzivojnovom období, keď sa na tomto ihrisku v 30. rokoch usporadúvali Medzinárodné majstrovstvá ČSR v golfe žien. V roku 1932 bol založený Golfový zväz Česko-slovenskej republiky, ktorý bol aj zakladajúcim členom EGA (Európska golfová asociácia). Golfové ihriská v medzivojnovom období pokračovali v Tatranskej Lomnici a Piešťanoch.

 


AKO SA HRÁ GOLF, NIE JE TO LEN BÚCHANIE PALICAMI?


 

Golf sa hrá na jamkách. Slovo jamka môže znamenať skutočnú dieru v zemi, do ktorej sa má loptička dostať alebo časť ihriska od daného odpáliska až k nemu príslušnému jamkovisku (angl. green), na ktorom je vyvŕtaná jamka. Väčšina ihrísk má podľa možností 9 alebo 18 jamôk. Keďže má väčšina jamôk jamkovisko príliš ďaleko od odpáliska, a nedá sa zasiahnuť prvou ranou, je medzi jamkoviskom a odpáliskom nízko kosený pruh zvaný „fervej“ (angl. fairway). Okolitá nekosená alebo vysoko kosená tráva sa nazýva „raf“ (angl. rough).

 

Na jamkách sú rozmiestnené rôzne „prekážky“ čo môže byť „bunker“ (piesočná prekážka, angl. bunker), z ktorej sa hrá horšie než z trávy, alebo vodná prekážka (rybníky, potoky a pod.). V prekážkach, ktoré sťažujú hru, platia zvláštne pravidlá, napríklad v bunkeri sa hráč pred samotným odpalom nesmie dotknúť palicou zeme a ani vykonať cvičný švih. Pokiaľ loptička zostane v oblasti označenej ako vodná prekážka, môže ju hráč hrať podľa podobných pravidiel ako v bunkeri, alebo s pripočítaním trestného úderu z miesta mimo prekážky.

 

Na jamkovisku je tráva kosená veľmi nízko, takže sa loptička môže po zemi gúľať na vzdialenosť niekoľkých metrov. Úderu na jamkovisku, pri ktorom sa loptička nevznesie do vzduchu sa hovorí pat (a ten sa patuje). Jamkoviská bývajú rôzne zvlnené, čo sťažuje správne mierenie. Samotná jamka má priemer 10,8 cm a mala by mať hĺbku 10 cm. Vystužuje sa umelohmotnou vložkou, do ktorej možno zapichnúť dlhú tyč s vlajkou, ktorá zaisťuje viditeľnosť jamky aj z veľkej vzdialenosti. Pozícia jamky na jamkovisku nie je stála a môže sa zo dňa na deň meniť. Pokiaľ loptička skončí za označenými „hranicami ihriska“, nemožno ju z daného miesta odohrať.

 

Každá jamka je označená „parom“. „Par“ je číslo závislé na vzdialenosti medzi odpáliskom a jamkoviskom. Obvyklá hodnota tejto vzdialenosti pre jamky s parom 3 je do 224 metrov, pre par 4 od 225 do 434 metrov a pre par 5 viac než 435 metrov. Par je teoretický počet úderov, na ktorý by skúsený golfista mal jamku zahrať. Golfista by sa na dva údery pod par mal dostať na jamkovisko a potom potrebuje ešte dva paty. Celkový par všetkých jamôk 18 jamkového ihriska býva 72.

 

Pri väčšine ihrísk bývajú ďalšie zariadenia, ktoré nie sú súčasťou herného priestoru. Sú to tréningové priestory: cvičné jamkovisko, bunker a tréningová lúka (driving range).

 

Každá hra je založená na hraní určitého počtu jamôk v danom poradí. Jedno kolo znamená 18, na 9-jamkových ihriskách sa preto chodí dvakrát 9 jamôk. Na každej jamke sa začína odpalom z odpáliska a pokračuje sa ďalšími ranami, pokiaľ loptička neskončí v jamke. Cieľom je použiť čo najmenej úderov.

 

Hráči chodia po ihrisku po skupinkách min. dvaja, traja alebo štyria niekedy sprevádzaní nosičmi (caddie, „kedík“), ktorí nosia palice a pomáhajú hráčom. Každý hráč hrá svojou loptičkou (okrem iných variant hier) od odpáliska k jamke. Po odohraní z odpáliska hrá prvý ten, ktorého loptička je najďalej od jamky. Na ďalšom odpálisku hrá prvý ten, kto dosiahol najnižší počet úderov.

 

Každý hráč funguje ako zapisovateľ inému hráčovi v skupine, teda do zápisu o stretnutí zapisuje jeho výsledky na jednotlivých jamkách. Pre kontrolu si môže zapisovať aj vlastné výsledky. V hre na údery je výsledkom súčet počtu úderov a trestných úderov. Trestný úder nie je skutočný úder, ale trest uložený podľa pravidiel.

(Zdroj: https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Golf )


Ja som si spravila zelenú kartu v krásnom malom golfovom rezorte pri Bojniciach, kde sa stále môžem pozerať z ihriska na Bojnický zámok. Veľmi dobre to tu majú "zmenežované", príjemný personál, výborná trénerka Ema a príjemná atmosféra v celom rezorte. 

Ak o tomto športe uvažujete poďte do toho - je to skvelé pre telo aj dušu a vašu životnú pohodu. Na záver už len dodám, že každá výbava na šport niečo stojí. 

by ViErKa

CONVERSATION

0 Comments:

Zverejnenie komentára