Preskočiť na hlavný obsah

Výbuch chemickej sopky ??? #svetradskumamV dnešnom pokuse pôjde o snahu simulovať vnútorný geologický proces - Magmatickú činnosť tj. výbuch sopky. Na pomoc sme si zobrali veci " z kuchyne" a tak sa diali veci.

K tomuto chemickému pokusu potrebujeme: kadičku, lyžičku, kyselinu octovú ( 8% roztok kyseliny octovej = ocot ), hydrogénuhličitan sodný ( sóda bikarbóna), červené potravinárske farbivo ( príchuť čerešňa ), saponát (jar), plastová fľaša ( hypotetický kužeľ sopky )

Neutralizácia je chemická reakcia medzi kyselinou a zásadou. V našom pokuse sme demonštrovali vznik plynu Oxidu uhličitého CO2 . 


Princípom pokusu je: Pri tejto chemickej reakcie reagujú látky: hydrogénuhličitan sodný (sóda bikarbóna) a kyselina octová (8% roztok kyseliny octovej = ocot). Reaguje spolu Kyselina + Zásada, dochádza k neutralizačnej chemickej reakcii, pri ktorej vzniká soľ príslušnej kyseliny v našom prípade octan sodný, voda a plyn oxid uhličitý CO2 pozorujeme v podobe syčiacej peny. 


Čo je to oxid uhličitý ? 
Oxid uhličitý je bezfarebný bežný plyn. Nachádza sa vo vzduchu v objeme 0,03 %. Vydychujú ho aj naše ľudské pľúca, vzniká pri horení dreva. 
Tento plyn je zároveň aj nebezpečný pri vyšších koncentráciách. Tento plyn má väčšiu hustotu než vzduch, zostáva s spodných častiach v miestnosti. Pri chode motora auta, v pivnici vo vínnom sklade dochádza k uvoľňovaniu CO2 a mohli by sme sa v uzavretej miestnosti udusiť. (mimoriadne nebezpečné pre naše psy). 

Oxid uhličitý sa v našej krvi viaže na hemoglobín a tak vytesňuje kyslík, ktorý sa potom nedostáva z pľúc do mozgu a tkanív tela. 
Vo vysokých koncentráciách spôsobuje globálne problémy ako skleníkový efekt a následne klimatické zmeny. 
  

Neutralizácia nastáva ak do nádoby pridáme rovnaké množstvo kyseliny a zásady. Zmes nebude ani kyslá ani zásaditá, stane sa neutrálnou.
O neutralizácii hovoríme všeobecne vtedy, keď odstraňujeme kyslosť alebo zásaditosť roztoku kyselín alebo zásad. Kyseliny môžeme neutralizovať zásaditým oxidom, hydroxidom alebo uhličitanom kovu. Zásady neutralizujeme oxidom kyslého charakteru alebo kyselinou.


Chemická reakcia, ktorá prebiehala aj v našom pokuse: 
NaHCO3          +    CH3COOH       →   →   CH3COONa    +         CO2      + H2O     

Presne tento pokus v menšej modifikácii ( k veku ) som predviedla svojím žiakom :) a poviem Vám strašne sme sa zabavili :) Prikladám fotom mojich súúúúúúúúúúúper pomocníkov a od dnes ich volám " mudrlanti " :))) 

Takže priatelia predstavujem Vám mojich " mudrlantov " v hlavnej úlohe :) Práve sme viedli rozhovor o tom prečo je to červené ? ako to že to syčííí ? A prečo nie je sóda bikarbóna a ocot kamaráti ? 

Pred samotným pokusom sme si museli vytvoriť " sopečný kužeľ " a tak sme volili formu s plastelínou. 


A po celom výbuchu chemickej sopky sme to predsa museli poriadne preskúmať a darilo sa nám :)

Dúfam, že sa Vám článok a doma si spravíte tiež chemickú sopku :))))

by ViErKa

Komentáre

  1. Mne nikto za mlada také parády neukazoval :/ Well done :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem za komentár. Chémia je krásna prírodná veda, ktorá má takýchto parád omnoho viac :) Preto ju milujem :) viacero pokusov v kategórii chemistry point ...

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.