Preskočiť na hlavný obsah

20 rokov Hornonitria alebo Deň obcí Pravnianskej doliny


Počas uplynulého víkendu sa konala krásna akcia v Nitrianskom Pravne. Deň obcí Pravnianskej doliny vznikol ako pripomienka našich domácich "dedinských" tradícii. A tak sa blízke obce združili a aj tento rok prostredníctvom svojich starostov a obecných organizácii vytvorili tento deň. 


Celý deň sa niesol napriek upršanému, zamračenému počasiu vo vynikajúcej nálade. Každá z obcí si pripravila svoje chuťovky. A tak nám návštevníkom sa naskytol nie len pekný pohľad na tú všetku dobrotu, ale tiež sme "potrápili" chuťové poháriky.

Na výber sme mali hneď viacero tradičných jedál. Mohli ste si pochutiť na zabíjačkovej kaši, fazuľovej polievke so zemiakovými babkami, párancoch, šúlancoch, bryndzových halušiek, rybacej fašírke, na langošoch z Nedožier-Brezian a samozrejme na mnohých druhoch koláčikov. 

Pre mňa jednoznačný T.O.P. koláč na fotke vyššie z obce Poruba. A tiež by sa tu hodila fotka langošov, ktoré boli fakt skvelé! Ale žiadnu nemám. Stihli sa zjesť skôr ako sa nadstavila foťak :))) To svedčí o tom, že boli naozaj dobré. 


Samozrejme takýto deň nevznikne len tak! A teda celé pod záštitou to malo OZ Hornonitrie spolu s členskými obcami. A to nám pripravilo nie len ochutnávku dedinských špecialít, ale aj bohatý kultúrny program. Ten sa niesol v duchu folklóru a dychoviek z miestnych obcí. Ale tiež na podujatí vystúpila Nebeská skupina z Terchovej. 

Okrem iného ste si mohli pozrieť fotografickú výstavu a sprievodnou akciou bol aj jarmok remesiel. O úspešnosti tejto akcie hovorí, že všetky "dobroty" sa minuli. Predalo sa vyše 600 porcii držkovej polievky a nezostal ani jeden koláčik. V stánku obce Nedožery-Brezany sa rada na langoše minula len vtedy keď už nemali  :) 
 Takto varili chlapi a ženy z Poluvsia. 


Najlepšie koláčiky z Poruby a Nitrianskeho Pravna. Toto určite nie je z tých jedál raw, paleo, bio ale je to naša klasika. 

Kultúrny program regionálnych umelcov z rôznych obcí. Sprievodný akcia - jarmok ľudových remesiel. 
A tiež nemohla chýbať kávička. A ja ako veľký milovník kávy :)  som si musela dať. I keď aj takto z umelého pohárika nevadíííííííííííí. K tým koláčikom to bol balzam na dušu :)  Klasika zemiakové placky, ktoré v našom regióne vieme robiť najlepšie! 


Tohtoročný deň obcí Pravnianskej doliny bol teda oslavou tradičných dobrôt a regionálnej hudby, ale tiež oslavou 20. výročia založenia OZ Hornonitrie v Nitrianskom Pravne. 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.