Preskočiť na hlavný obsah

ROADTRIP NÍZKE TATRY 2019 #donovaly #demänovskadolina #jasná


A sme v cieli! Presne to sme si povedali v Jasnej :) Ak ma sledujete na Instagrame viete, že sme si dali taký menší #roadtripnizketatry zdieľala som tam s Vami celú moju cestu od začiatku až po koniec a tak ste mohli vyrtuálne cestovať so mnou cez Donovaly, Demäňovskú dolinu až do Jasnej. 
Ako to vyzeralo a kde všade sme sa zastavili, čo sme videli sa prehľadne dozviete v mojom novom videu na Youtube. Áno, opäť som dostala chuť natáčať a strihať! A samozrejme pre Vás čitateľov som pripravila sumár a fotky v podobe tohoto článku. 

Úplne na úvod Vám odporúčam pozrieť si video :) Je tam zmapované všetko stručne, jasne.


Snažila som sa zachytiť atmosféru výletu, slovenskú prírodu, našu nádhernú krajinu a hlavne top miesta na našej ceste na prieč Nízkymi Tatrami :) Možno niekomu povedia viac fotky. 

Začali sme na Donovaloch. Tu sme si pozreli oblasť Nová hoľa, lyžiarske stredisko a to ako vyzerá v lete, môžete si tu požičať kolobežky aj bicykle (za10eur), alebo sa vyviesť lanovkou hore na vrchol a pozerať sa na krásy z hora! Tiež môžete vyskúšať bobovú dráhu či navštíviť s deťmi Donovalkovo alebo Habakuky, kde sa skvele vyšantia a animátory sa o nich postarajú. Na centrálnom parkovisku si môžete zakúpiť suvenír alebo aj syry či iné špeciality.

Tiež sa tu nachádza Donovalský pivovar. A ten sme navštívili aj my. Varia tu rôzne jedlá, predjedla, pochutiny, pivné špečiality ale hlavne ponúkajú kvalitné a chutné pivá a to všetko v krásne štýlovo zariadenom priestore. Vypichla by som iba platne kapely Hex, motorka Harley, podpísaný dres Višňovkého (na ktorého rozlúčkovom zápase sme boli) a medaile z Ironman-a a mnoho iného. Na poschodí okrem vypitvaných zvierat majú aj živého papagája, ktorý sa Vám dokonca pozdraví "AHOJ" celkom milé čo poviete :) My sme vyskúšali pivo Donovaly summer a Lucifer IPA oba typy boli veeeeľmi dobré. Poďme ďalej... Pokračovali sme v smere jazdy do Demänovskej doliny. To je priam raj pre nadšencov jaskýň. Totiž hneď dve máte vedľa seba Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. Sú krásnym dielom prírody a oplatí sa ich vidieť! Dajte si pozor obe jaskyne sú pondelok zatvorené ako väčšina takýchto lokalít počas leta.

Do ľadovej jaskyne sa odporúčam poriadne obliecť, pretože počas prechádzky v nej jednotlivé vrstvy oblečenia určite oceníte :) Okrem toho je tu veľmi milá koliba priamo v lese. Tá tu je pomerne dlho (neviem presne) ale ja som sa sem vrátila po rokoch a bola stále tu. :) Jasné prešla miernymi zmenami ,ale podstata zostáva rovnaká. Čaro lesa jej dodáva perfektnú atmosféru. K tomu tu veľmi chutne varia a obsluha (aspoň tá naša) bola neskutočné milá a vtipná. Nestáva sa často kedy musím dať čašníkovi fakt palec hore! 

V celej doline je množstvo kolíb a verím, že všade je skvelo, ale tu je proste najlepšie. Koliba TRI STUDNIČKY je geniálna! Ak tu budete vrelo odporúčam sa tu zastaviť :) Po takej výdatnej turistike ten rezeň bol fakt odmena :) Samozrejme sme vyskúšali aj tradičný vyprážaný syr a bryndzové halušky nemohli chýbať veď máme pravú tradičnú slovenskú dovolenku :) 

Krásna slovenská časť nás pomaly priviedla k nášmu cieľu! Postupne sme sa dostali do finálnej destinácie - Jasná Nízke Tatry. Tu som nikdy nebola na dovolenke a v lete už vôbec. V zime raz počas lyžovačky. Ale bolo to už dosť dávno. 

Jasná na prvý pohľad nijako extra neočarí (môj názor) k samotnému stredisku vedie úzka cesta cez hustý les. Privítajú Vás koliby a veľké záchytné parkoviska, ak vyjdete priamo až hore konečne vidíte Chopok. Tu je tiež pomerne veľa parkovísk, takže z autom žiadny problém. Hneď Vás privíta veľká vodná nádrž a presklenný CRYSTAL BAR. Samozrejme pokladne na lanovku na Chopok. 

A množstvo hotelov. Asfaltovou cestou môžete pekne križovať všetky tieto hotely a dostanete sa k novému, ešte nedostavanému komplexu Damián. Ich chatky sú už ale k dispozícií a výhľad majú brutálny. Ak bude pokračovať ďalej cestou dostanete sa k Vrbickému plesu. My sme tu tiež podnikli nejaké tie turistiky :) Dobré sme si oddýchli v posteli (po takej únave) akurát v lete tu nie je až taká ponuka jedla, jediná voľba je vyjsť trošku vyššie na zjazdovku a tam sa Vám po pravej strane už vynoria menšie reštaurácie. 

Turistika na Chopok je ideálne a stredne náročná, no môžete sa sem vyviesť aj lanovkou - sedačková, pozemná a kabinková. Tento krát sme mali na pláne iné turistiky takže Chopok sme minuli ale chytáme sa sem ešte ísť! 

Inak vždy som tajne túžila visieť niekde na fasáde :))) A je to tu! Pri tomto apartmánovom dome som sa jednoducho odfotiť musela :)

Bol to krásny dlhý a zážitkami nabitý výlet. Nemyslela som, že to raz poviem, ale odporúčam tieto výlety v štýle #roadtrip -u Cestujete autom po vopred dohodnutej ceste, spoznávate miesta, ľudí a lovíte zážitky :) Čo viac k prázdninám treba?

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.