Preskočiť na hlavný obsah

Jedlo na vianočných trhochVianoce, Vianoce... Pre každého znamenajú niečo iné. A rovnako tak aj predvianočný čas. Tento rok bol pre mňa predvianočný čas jeden veľký predpríbeh. Počasie nám mimoriadne prialo, stále krásne slnečno a nadpriemerne teplo. Čo mne osobne vyhovovalo. Mierne divné to bolo napr. v momente, keď hrali koledy či vianočné piesne. 

Teraz tesne pred Vianocami to síce vôbec nepociťujem, že idú nejaké sviatky. Proste asi potrebujem cítiť zimu! :) Ale na vianočných trhoch to naozaj žilo. Boli sme pozrieť už tradične Bratislavu a tiež Partizánske, Prievidzu či Nitru. V tomto článku som sa ale zamerala len na jedlo na vianočných trhoch v Bratislave. Tak poďme na to!

Bolo tu snáď všetko možné. Klasiky ako cigánska, lokše (všetkého druhu), štrúdľa, langoše či iné typické veci. Zároveň sa tu objavili novinky ako domáce hranolky (od firmy Orbis), bataty na rôzne spôsoby, zabíjačkový tanier či jahňacie mäso zo Slovenka. Za (ne)tradičné jedlo na vianočné trhy považujem bryndzové halušky. Ktoré mali mimoriadne veľký úspech a chutili fakt dobre. Tiež ste mohli kúpou jedla podporiť rôzne organizácie a spoločenstvá. My sme podporili centrum na Kramároch, seniorov a pomoc obetiam týrania. Myslím, že tento článok je viac o fotkách ako o mojom obkece :) 

Musím povedať, že mi tu všetko chutilo (aspoň to čo sme mali). Nemôžem ale zabudnúť na varené víno, vianočný punč či medovinu. Bolo tu toho požehnane. To bolo mierne riedené vodou a presladené. K večeru tu bolo už pomerne veľa ľudí. Za novinku v rámci stánkov považujem čokoládové náradie. Zvyšok bola klasika ako čiapky, rukavice, medovníky, trdelník... 

Tak teda nech sa páči vianočné trhy v podobe jedla vo fotkách :) A aby som nezabudla novinkou boli vratné poháre (záloha 2 eurá) a možnosť platiť kartou. 
Ako ste na tom Vy? Radi chodíte na vianočné trhy či ich nemusíte? 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.