Preskočiť na hlavný obsah

Čičmany Slovakia - svetový unikát


Vítam Vás v rázovitej dedinke. Vítam Vás v pamiatkovej rezervácií. Vítam Vás vo svetovom unikáte. Vítam Vás v obci Čičmany. Vítam Vás v obci, ktorá má najviac pokreslených domčekov na meter štvorcový :) Ale nie sú to len také hocijaké čarbanice. Biele ornamenty na dreveniciach sa začali kresliť už pred 200 rokmi. V dedine sa nachádza 110 chránených objektov a 36 kultúrnych pamiatok. Zároveň je táto obec najvyššie položenou obcou v Žilinskom kraji. A okrem dreveníc vyniká svojimi krojmi a folklórom. Takže svetový unikát. A ja som tu bola po 15-stych rokoch opäť!
Fakt naozaj po toľkých rokoch. Vtedy som sem chodila najmä v zime a to intenzívne lyžovať na miestne stredisko Javorinka, ktoré leží nad obcou Čičmany. Už vtedy tu bolo krásne v obkolesení Strážovských vrchov a Malej Fatry. 

Charakteristická biela výzdoba na domoch tu už roky láka turistov. A pre tento raz prilákala aj nás. Samozrejme, sme si spomenuli aj na ten strmý vlek a super zážitky. Ale späť do dediny. Niektoré domčeky sú priam na zjedenie a pripomínajú perníkovu chalúpku. Najviac zachovalí a najkrajší dom sa nachádza priamo v srdci dediny. Je v nich umiestnená aj muzeálna expozícia a za príplatok Vás pustia aj dnu. Jednoposchodový dom - Radenov dom a susedný Gregorov dom sú zároveň aj najfotogenickejšie :) 

Okrem toho, že sa môžete so všetkými drevenicami pofotiť, nájdete tu aj obchod so suvenírmi, penzión Katka, v ktorom sa môžete občerstviť či vychutnať si kávu a koláčik v Humne Ondreja Gregora. Ak budete kráčať dedinou smerom hore, tak sa dočítate množstvo zaujímavosti na náučných tabuliach - fauna, flóra, ornamenty, história, tradície... Tiež narazíte na Čičmanskú krčmu či miestny kaštieľ. 

Vráťme sa ale k nášmu obedu. No čo si môžte dať v takejto dedinke? Jednoznačne vyhrali halušky! Vizuálne vyzerali skvelo, chuť bola tiež ok, pri pomere múka/zemiaky vyhrala múka, ale vyvážili to výrazným podielom bryndze. Kapustnica mala byť s údeným mäsom, akurát toho údeného mäsa tam akosi nebolo. Inak chuť bola super. Obsluha bola bez úsmevu, čo pokazilo trošku dojem ale na druhej strane nečakali sme dlho. A k tomu penzión aj reštaurácia úplne ladili s prostredím na okolo. Takže dávam tomu 7 bodov z 10-tich. 

Celkový dojem z tejto obce bol dobrý. Máme byť načo hrdí. Na Slovensku máme totiž množstvo krás. Len ich treba hľadať. A niekedy ich máme rovno pod nosom :) 


Magnetku na pamiatku máme a môžeme isť objavovať ďalej :) Ak plánujete jednodňový výlet v prírode aj v civilizácií súčasne, Čičmany sú to pravé orechové. 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.