Preskočiť na hlavný obsah

Podpor svoje vinárstvo :)

 

Advent je obdobie kedy sa podľa mňa každý človek trošku stíši a začína premýšlať, bilancuje, zvažuje čo to bol za rok. Uzatvára resty, veci, dokumenty proste všetko... Poznáte to v robote všetky uzavierky, dokumenty odovzdať atď. Podľa mňa to pozná každý, ale nie o tom som chcela.

Určite ste zachytili rôzne výzvy pre december, advent a celkovo na toto predvianočné obdobie. Všetky sú v tom štýle aby sa pomohlo ľuďom v núdzi, zvieratám, deťom ... Na Youtube je množstvo videí kde môžete pomôcť a poslať finančnú podporu alebo nakúpiť priamo tovar a darovať.

 


A preto som sa rozhodla tento advent tráviť aj ja netradične. Veď celý tento rok je netradičný. Ako prvé som prijala výzvu na aktivitu a začala som pravidelne behať. Pomaly začínam aj s otužovaním. Táto výzva spočíva v tom, že každý deň do Vianoc zabehnem minimálne 2 km a tak na Vianoce budem mať „prvý maratón“ za sebou


Druhá adventná výzva vzišla priamo z aktuálnej situácie. A rozhodla som sa, že tento rok pred Vianocami podporím svojho vinára. Áno, možno to znie bláznivo. Ale aj oni majú problém v tejto situácií. A tak som blúdila po internete, dozvedela som sa zaujímavé veci o víne, vinárstvách na Slovenku, ale zaujalo ma len jedno. Vinárstvo BERTA! Jednoznačne zaujalo. Dovtedy som toto vinárstvo nepoznala a ani ich vína. BERTA je rodinné vinárstvo, ktorú tvoria 4 generácie.  A celé vinárstvo sídli v obci Strekov. Majú fantastický eshop a tam nájdete všetko čo potrebujete ako napr. ich vína. My skúšame 6 druhov vín každé je iný ročník a druh. A keďže je to predsa len víno a treba na hodnotenie kvality odstup, pokoj, pohodu (teda aspoň ja to tak mám) a vtedy človek vie urobiť kvalitnú senzorickú analýzu. A práve preto sme si dali takúto challenge na advent ideálne obdobie na večernú pohodu pri víne. Tak poďme teda na zhodnotenie a uvidíme či sa etiketa mýli alebo nie. 

Rizling vlašský je mimoriadne chutný, jemný ale z výraznou chuťou jabĺčka a mimoriadne lahodný s plnou chuťou po stopách orechov. 

Alibernet je červené víno, krásnej rubínovej farby, sýta chuť višne s jemnou podchuťou kávy. V závere degustácie Vás prekvapí chuť údených pokrmov, ktoré neviete identifikovať. Zároveň to bolo jediné červené víno v tomto balíčku. A musím povedať, že toto za mňa víťaz. 

Chardonnay je víno krásnej zlatkastej farby, ak pokrútite pohár vidíte odlesky dopadajúceho svetla. Pri konzumácií máte pocit, že na jazyku máte tropické ovocie a plnú chuť cítite až po chvíľke a vtedy to príde tá lahodnosť.  

Rulandské šedé je zelenkastej farby a v tomto víne viete krásne identifikovať chuť ananásu doplnenú o mango a ja som mala pocit, že miestami aj iného tropického ovocia. Na záver degustácie Vás prekvapí milá koncovka (pocit) sýtosti. 

Pálava je jediné víno z balíku vo 0,5l fľaške. To asi preto, že dobrého je málo. Zároveň oproti ostatným je to víno biele a sladké. Sýta zlatá farba, poriadna príchuť korenia, doznieva badián, v závere plná príchuť medu. 

Všetky vína sú balené v krásnych štýlových fľaškách. Na vrchnáku a etikete dominuje odtlačok prstu, na zadnej strane nájdete odporúčanie pre podávanie vína a všetky podstatné informácie. Tak verím, že som Vás navnadila na podporu slovenských podnikov. Pretože aj tu u nás máme kvalitné vína a mnoho šikovných ľudí, ktorý tvoria krásne a užitočné veci. Tak ak máte chuť podporte aj Vy. Inak je to super darček pre niekoho kto má rád víno. 

by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.