Preskočiť na hlavný obsah

Ako si vyrobiť vlastný hasiaci prístroj ? #svetradskumamDnešný pokus bude akýmsi modelom ako funguje vlastne hasiaci prístroj. Pozrite si video, ako sme sa pokúsili  ukázať hasiace účinky CO2  oxidu uhličitého.
Hasiací prístroj je technický prístroj slúžiaci na hasenie požiaru. Chemickou reakciou vznikajú produkty, ktoré majú hasiace účinky !K nášmu pokusu budeme potrebovať sódu bikarbónu – chemický názov hydrogénuhličitan sodný NaHCO3 táto látka je súčasťou kypriaceho prášku, v šumivých nápojoch, hasiacich prístrojoch a tiež sa využíva na neutralizáciu kyseliny v žalúdku ( pri prekyslení žalúdka). Druhou našou chemikáliou je kyselina chlorovodíková HCl. Ako ste vo videu videli jedná sa o bezfarebnú kvapalinu, vodný roztok plynného chlorovodíka, silná žieravina. Priemyselne sa používa na výrobu vinylchloridu pre výrobu PVC, pri upratovaní ako súčasť čistiacich prostriedkov, pri výrobe želatíny, prídavná látka v potravinách, pri výrobe kože... ročne sa vyrobí až 20 miliónov ton HCl. Prirodzene sa vyskytuje aj v žalúdku :)Postup tu nebudem rozoberať treba kuknúť video a budete to mať aj s názornou ukážkou :) čo je ale podstatné, že dochádza pohybom hasiaceho prístroja k chemickej reakcií. Dochádza k reakcií hydrogénuhličitanu sodného a kyseliny chlorovodikovej pri tejto reakcií vzniká chlorid sodný NaCl a kyselina uhličitá H2CO3 jedná sa o nestálu slabú 2-sytnú kyselinu. Známu len vo vodnom roztoku. Takmer okamžite sa totiž rozkladá na vodu a oxid uhličitý.  
A práve oxid uhličitý je plyn, ktorý je bežný a znemožňuje horenie. Vydychujú ho aj naše plúca je ťažší ako vzduch a preto dochádza k uduseniu (udržuje sa v dolných častiach miestosti). Vznikajúci oxid uhličitý vytváral syčiacu penu presne to sa stane aj v našich hasiacich prístrojoch pri hasení požiaru.


by ViErKa

Komentáre

VAŠE OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

ŠMOLKOLAND alebo späť v detstve

Neviem či to niekedy reálne dostane názov šmolkoland. Pre mňa to jednoznačne je časť rozprávkovej krajiny, kde žijú šmolkovia. Nikto z nich nebol doma :) A tak sme sa pohli vyšantiť my!  Tieto krásne rozprávkové domčeky sa nachádzajú v Bojniciach pri vyhliadkovej veži. Slúžia najmä deťom, no i dospeláci si prídu na svoje. Minimálne sa ocitnú v detstve tak ako ja! 

PIVO, ktoré má B-komplex :)

PIVO obľúbený nápoj po celom svete. Pijú ho štangasti v krčme, baletky po predstavení, ľudia po fyzickej námahe, samozrejme aj tí bez pohybu. Piješ ho aj ty? Nechcem navádzať na alkoholizmus, to vôbec nie! No jeden pohár vychladeného veľkého pivka padne na úžitok :) A prečo to hovorím? Zamysleli ste sa nad jeho zloženým, obsahom? Nad tým, či je vôbec zdravé? Aké významné prvky obsahuje? Že nie? Chyba! Poďme to teda urobiť spolu. V nasledujúcom texte uvádzam pár skvelých informácií, že človek ani neverí, že to je o pive.

Nitra najstaršie mesto Slovenska

Toto mesto som už navštívila niekoľkokrát, no zväčša pracovne. Pre tentokrát som si povedala, že to bude už aj výlet a tak som spojila dva v jedno:) To mi celkom ide. Najstaršie mesto Slovenka, krásne romantické uličky v okolí hradu, zákutia horného mesta, starobylé pamiatky, nádherný hradný areál, pešia zóna mesta, mestské divadlo, synagóga v centre, dostatok zelene v meste, dve univerzity, kalvária z úžasným výhľadom na celé mesto, silná atmosféra kalvárie a najmä dominantný vrh Zobor. Áno priatelia, reč je o meste s názvom NITRA.